کنترل اینترنت پرسنل

کنترل اینترنت پرسنل در شبکه

زمانی که یک مجموعه شروع به فعالیت می کند و متشکل از تعدادی کارمند و پرسنل می باشد طبیعتا در اولین قدم برای انجام امور مهم تجاری و مالی خود اقدام به تهیه اینترنت خواهند کرد و از ابتدایی ترین و اساسی ترین سرویس ها روی شبکه سرویس اینترنت می باشد.

برای توزیع اینترنت بین کارمندان ناگزیر به ایجاد یک شبکه، هرچند ابتدایی ترین حالت آن می باشید تا مجبور نباشید برای هر یک پرسنل یک اینترنت جداگانه تهیه کنید! بنابراین با اشتراک گذاری آن توسط یک مودم ساده این امر محقق خواهد شد.

حالا اگر در یک مجموعه برخی کارمندان بخواهند از این بستر به امور شخصی خود بپردازند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آیا کنترل اینترنت در شبکه احتیاج هست؟

معمولا مدیران می خواهند که کل زمان کارمندان در ساعات کاری به شرکت اختصاص یابد که این امری کاملا طبیعی است ولی وقتی کنترلی روی اینترنت نباشد هر کسی می تواند به امور شخصی خود بپردازد و تمرکز فرد از کار شرکت کم خواهد شد، این کمترین خسارت وارد شده می باشد! در ادامه خسارات دیگر عدم کنترل اینترنت را بازگو خواهیم کرد.

زمانی که یک فرد در شبکه مشغول استفاده شخصی می باشد مقداری از پهنای باند اصلی اشغال می شود که این امر موجب می گردد بقیه افراد با کندی شبکه مواجه شوند یعنی علاوه بر اینکه خود کارمند به مسایل شرکت نمی پردازد، افرادی که قصد دارند کارهای اصلی شرکت را انجام دهند نیز با اختلال روبرو خواهند شد.

و اما بزرگترین مشکل و خطری که عدم وجود کنترل اینترنت سازمان را تهدید می کند ورود هکر ها و نفوذ ویروس ها به سیستم ها و سرور ها می باشد. کنترل اینترنت فقط برای کارمندان نیست و زمانی که شما بخواهید یک شبکه امن و غیر قابل نفوذ داشته باشید باید هم از داخل به بیرون و هم از بیرون به داخل تمامی پکت ها و ورودی و خروجی ها را کنترل نمایید.

مدیریت اینترنت یا کنترل اینترنت با تجهیزات سخت افزاری روتر یا فایروال شبکه:

امن ترین راه کنترل یا مدیریت شبکه استفاده از تجهیزات سخت افزاری پیشرفته می باشند، اگر با استفاده از سیستم عامل ها و نرم افزارها از قبیل Kerio Control, Mikrotik OS, ISA و یا یک کامپیوتر که روی آن اینگونه سرویس ها نصب هستند اقدام به کنترل اینترنت نمایید زمانی که سرور اصلی با اختلال مواجه شود عملا کل شبکه اعم از اینترنت، شیر فایل ، دامین کنترلر و … از کار می افتند و استفاده از کیس کامپیوتر هم به علت عدم پایدار بودن توصیه نمی شود ( خرابی های پاور کامپیوتر، هارد ، مادربرد و …) ولی وقتی که از یک Device بابت مدیریت اینترنت بهره می برید بسیار استیبل خواهند بود و در این مواقع حداقل اینترنت در مجموعه وجود دارد که کارشناس پشتیبانی IT می تواند از راه دور توسط ریموت مشکل بقیه سرور ها را برطرف کند.

 

چه مواردی از اینترنت را پشتیبان شبکه باید بررسی نماید؟

اکنون که اهمیت کنترل و مدیریت اینترنت در شبکه مشخص شد، پس از انتخاب راهکار مناسب فایروال، باید یک کارشناس پشتیبانی شبکه تجهیزات شما را کانفیگ کند که این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. زمانی که شما پیشرفته ترین فایروال هم خریداری کرده باشید ولی درست کانفیگ نشود عملا با زمانی که توسط یک مودم ساده اینترنت را Share کرده باشید تفاوتی ندارد.

وجود حتی کوچکترین حفره در فایروال شبکه امنیت اطلاعات شما را به خطر می اندازد، بنابراین دقت در انتخاب پشتیبان ای تی بسیار حائز اهمیت می باشد.

به عنوان مثال برای امنیت در کانفیگ روتر میکروتیک باید تمام سرویس های اضافی بسته باشد ، پکت های اصطلاحا Input کاملا مدیریت شود و به غیز از موارد اصلی بقیه پکت ها اجازه ورود نداشته باشند. با اسکریپ های مختلف پورت اسکنر ها شناسایی شوند و مسدود گردند با روت های مختلف مانیتورینگ شبکه انجام شود و … در قسمت Queue میزان استفاده و پهنای باند هر مصرف کننده مشخص شود ، پکت های خروجی شبکه محدود شود ، اینترنت سرویس دهنده ها کاملا مدیریت شوند و صد ها پارامتر دیگری که کارشناسان ای تی بررسی خواهند کرد.

شرکت کلینیک ای تی فعال در زمینه امنیت شما را در انتخاب فایروال و کانفیگ حرفه ای آن یاری خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button Secured By miniOrange