آموزش نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مدار بسته در ساختمان

انتخاب یک سیستم مداربسته مناسب نمیتواند به تنهایی پوشش حفاظتی موردنیاز شما را تامین کند و بایستی این سیستمها توسط تکنسین های متخصص و در صورت عدم دسترسی، توسط متخصصین لوازم الکترونیکی نصب شوند. ممکن است که کیفیت کار در حالت اول نسبت به حالت دیگر مطلوب تر باشد.

در این مقاله میخواهیم تمام مراحل و نکات موردنیاز برای نصب دوربین مدار بسته در ساختمان را بیان کنیم.

برای نصب دوربین مدار بسته باید فاکتورهایی مانند تعداد و نوع دوربین های مدار بسته، قیمت محصولات و هزینه نصب و راه اندازی، محل دقیق نصب دوربین ها، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی، نحوه کابل کشی و مسیرهای مناسب و … را در نظر بگیریم. در ادامه مراحل نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته را بیان می کنیم.

گام اول: تصمیم به خرید سیستم دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

اولین مرحله تصمیم به استفاده از سیستم دوربین مدار بسته می باشد. در این مرحله با آگاه نمودن مشتریان از نیازهای حفاظتی که توسط دوربین مدار بسته پوشش داده می شود، مشتریان به راحتی می تواند سیستم مدار بسته ساختمان خود را انتخاب کنند.

این نکته نیز بایستی ذکر شود که مشتریان درباره فاکتورهایی مانند تخصیص بودجه مناسب برای خرید دوربینها، نوع نمایش، ضبط و انتقال تصاویر و … تصمیم گیری نمایند.

گام دوم: خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

نوع و مدل دوربین های مدار بسته با توجه به محل قرار گرفتن دوربین ها مشخص می شود به عنوان مثال از دوربین های دام معمولا در محیط های داخلی و سر پوشیده و از دوربین های بولت در محیط های بیرونی و روباز استفاده می شود.

پس از مشخص شدن تعداد دوربین ها، دستگاه ضبط مورد نظر انتخاب می شود که معمولا حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد به عنوان توسعه سیستم در آینده به تعداد کانال های NVR اضافه تر می کنند.

در گام بعدی میزان هارد دیسک مورد نیاز برای ضبط تصاویر برای مدت زمان مشخصی محاسبه می شود که می توانید از نرم افزار محاسبه هارد ایران سکوریتی استفاده کنید و به آسانی میزان هارد دیسک موردنیاز را بر اساس تعداد دوربین ها و روزهای موردنیاز تعیین کنید.

سایر تجیزات نیز مانند کابل شبکه، سوئیچ، کانکتورها و … با توجه به تعداد دوربین ها محاسبه و نصب می شوند. انتخاب برند مناسب نیز یکی از نکات مهمی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد. شما میتوانید از کارشناسان ایران سکوریتی بهره مند شوید و سیستم دوربین مدار بسته بهینه را انتخاب کنید.

گام سوم: انتخاب مکان بهینه برای نصب دوربین مدار بسته

جانمایی مناسب دوربین ها در یک ساختمان یکی از مهمترین نکاتی است که بایستی در نصب سیستم دوربین مدار بسته مورد توجه قرار گیرد. چون نیازهای حفاظتی مشتریان متعدد میباشد، جانمایی بهینه دوربین نیز متغیر است. متداول ترین مکانهایی که سیستم دوربین مداربسته نصب میشوند عبارتند از:

فضای بیرونی ساختمان
درب ورودی اصلی و درب پارکینگ ساختمان
درب پشت بام ساختمان
پنجرهها و سایر بخشهای ورودی پر خطر ساختمان
راه پله ها و فضای جلوی آسانسور
فضای لابی ساختمان
پارکینگ ساختمان
اتاق برق، ژنراتور و سایر تجهیزات ساختمان
فضای جلوی انباری در ساختمان های مسکونی

پس از مشخص شدن مکانهای مورد نیاز جهت پوشش توسط دوربین مدار بسته، می توان نوع و محل نصب دقیق هر دوربین را مشخص نمود و سپس بر اساس محل نصب متراژ کابل و موارد را تعیین نمود.

هنگام نصب سیستم دوربین مدار بسته بایستی نکاتی را رعایت نماییم تا عملکرد و طول عمر آنها افزایش یابد که در ادامه برخی از آنها بیان مینماییم:

 • دوربین مدار بسته به صورتی نصب شود که کابل دوربین قابل مشاهده نباشد به عبارت دیگر مسیر کابل کشی دوربین باید در داخل تجهیزات آن و یا در داخل لوله های مخصوص قرار داشته باشد. برخی از این لوله ها عبارتد از: لوله فولادی، لوله فلکسی، لوله پلی اتیلن و … . البته در حالتی که دوربین در داخل ساختمان نصب میشود، معمولا کابل ها از داخل مجراهای پلاستیکی عبور داده میشوند.
 • در هنگام جانمایی دوربین بهتر است که زاویه نصب آن طوری تنظیم شود که روبروی پرتوی مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.
 • نباید پوشش های مختلف گیاهی یا مصنوعی را در فضای جلوی دوربین قرار دهیم زیرا سبب کاهش عمق دید و میدان آن میشود.
 • بهتر است که دوربین را در مکانی نصب کنید که در معرض دید بیشتر افراد باشد تا از فعالیت های مجرمانه جلوگیری شده و همچنین توصیه می شود که از دوربین هایی با ظاهر بزرگ تر استفاده گردد.
 • جهت عملکرد بهتر سیستم دوربین مدار بسته در شرایط گرمای تابستان و سرما و هوای نامساعد زمستان؛ پیشنهاد میشود که در زیرسایه بان یا برآمدگی های بیرونی ساختمان ها نصب شود.
 • دوربین مدار بسته باید به نحوی نصب شود که در دسترس افراد سودجو و سارقان نباشد و کمترین میزان جلب توجه را داشته باشد. همچنین، نوع و نحوه نصب دوربین به گونه ای باشد که در فضای بیرونی ساختمان بیشترین زاویه دید را پوشش دهد.
 • مطابق استاندارد، بایستی تغذیه سیستم دوربین مدار بسته از طریق یک منبع تغذیه مستقل تامین شود. این منبع تغذیه در کنار NVR سیستم نصب می شود اما گاهی اوقات جهت صرفه جویی میتوان تغذیه دوربین را با کابل کشی از نزدیکترین پریز به آن تامین نمود.

گام چهارم: کابل کشی و نصب تجهیزات دوربین مدار بسته

کابل کشی دوربین مدار بسته

یکی از مراحل مهم در نصب سیستم دوربین مدار بسته، کابل کشی تجهیزات آن است. با توجه به نوع سیستم دوربین مداربسته، کابل کشی آن نیز متفاوت است. به طور کلی سه نوع سیستم وجود دارد در اینجا کابل کشی هر سه نوع را برای توضیح می دهیم. سیستم های مدار بسته از نظر کابل کشی و نصب به سه دسته کلی آنالوگ (HD)، تحت شبکه (IP) و بیسیم (وایرلس) تقسیم بندی می شوند.

چنانچه از دوربین مدار بسته آنالوگ استفاده می کنید نحوه کابل کشی به چه صورت است؟

در یک سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ برای هر دوربین باید دو کابل مجزا از محل DVR تا نزدیک دوربین کشیده شود که کابل اول به عنوان کابل تصویر، وظیفه انتقال تصویر دوربین به DVR را بر عهده دارد و این کابل میتواند از نوع RG11 ، RG6 , RG59 و یا C2V 2/5 باشد.

همچنین گاهی اوقات نیز می توان از کابل های شبکه برای انتقال تصویر دوربین های آنالوگ استفاده کرد. دومین کابلی که باید از محل نصب DVR تا نزدیک دوربین کشیده شود، کابل برق می باشد. این کابل در واقع منبع تغذیه های را که در کنار DVR قرار گرفته است را به دوربین متصل مینماید و سبب تامین برق دوربین و در نتیجه روشن شدن آن میشود.

تذکر 1: گاهی اوقات به جای منبع تغذیه از یک آداپتور استفاده می کنند. در این شرایط برق مستقیم ۲۲۰ ولت توسط کابل برق به آداپتور ۱۲ ولتی وصل شده و این آداپتور نیز به دوربین مدار بسته آنالوگ متصل می شود. آداپتور در کنار دوربین و درون یک جعبه ۱۰ سانتیمتری قرار می گیرد.

تذکر 2: معمولا در این کاربری از کابل های برق ۲ یا ۳ رشته ای استفاده می شود که کابل 3 رشته ای برای سیستمهای مداربسته دارای سیستم ارت استفاده می شود در حالتی که سیستم ارت وجود ندارد معمولا از کابل های دو رشته ای استفاده می شود.

عدد دوم در کابل برق سطح مقطع هر رشته است که با توجه به فاصله دوربین و DVR این سطح مقطع نیز باید افزایش پیدا کند. به عنوان مثال برای تغذیه یک دوربین آنالوگ در فاصله ۱۵۰ متری بهتر است از یک کابل برق 3*2/5 و برای تغذیه یک دوربین آنالوگ در فاصله 80 متری یک کابل برق 3*1/5 یک انتخاب مناسب محسوب می شود.

کابل های ویدیو توسط کانکتورهای مخصوص (BNC) به دوربین یا DVR متصل می شوند. BNCها دارای انواع مختلفی هستند که در بخش های بعدی توضیح داده می شوند. پس از نصب تمامی دوربین ها و کابل کشی مناسب و اتصال کانکتور ها سیستم مدار بسته آنالوگ آماده روشن کردن و تنظیم نرم افزاری می باشد. این نوع از کابل کشی میتواند برای سیستم های HD نیز انجام شود.

چنانچه از دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP استفاده می کنید نحوه کابل کشی آن به چه ترتیب است؟

در سیستم مدار بسته IP تجهیزات مورد استفاده عبارتند از: دوربین IP، سوئیچ شبکه و NVR. برای انتقال تصویر دوربین ها به NVR باید ابتدا هریک از دوربینها را با یک کابل به سوئیچ شبکه وصل کنیم و سپس با کابل دیگری سوئیچ شبکه NVR متصل شود. در سیستم IP از کابل های شبکه استفاده می شود. انواع کابل های شبکه عبارتند از: Cat5 ، Cat5e ، Cat6 و …

چنانچه سوئیچ های شبکه استفاده شده در یک سیستم مدار بسته IP دارای قابلیت POE باشند، میتوان از کابل شبکه مربوطه برای اتصال دوربین و سوئیچ برای تغذیه دوربین ها استفاده کرد اما در صورتی که سوئیچ شبکه استفاده شده از نوع معمولی باشد باید برای هریک از دوربین ها یک کابل برق مجزا مانند آنچه در سیستم آنالوگ گفته شد، کشیده شود. به طور کلی حجم کابل کشی در سیستم IP نسبت به سیستم های دیگر کمتر است.

کابل های شبکه توسط کانکتور های شبکه RJ45 به تجهیزات شبکه مانند سوئیچ، دوربین و یا NVR وصل می شوند. پس از نصب فیزیکی دوربین ها و انجام کابل کشی های ضروری، عملیات سخت افزاری راه اندازی یک سیستم مدار بسته به اتمام می رسد.

چنانچه از دوربین مدار بسته بی سیم یا وای فای استفاده می کنید نحوه نصب آن به چه صورت است؟

دوربین مدار بسته بی سیم برای نصب و انتقال تصویر به تجهیزات ضبط تصاویر، نیازی به کابل شبکه ندارد لذا کاربران میتوانند به سادگی محل نصب دوربین را تغییر دهند.

ابتدا دوربین بی سیم را در محل مناسب خود نصب کنید، سپس کابل برق را برای تغذیه دوربین بی سیم متصل کنید و بعد از آن هم می توانید تصاویر انتقال داده شده توسط وای فای را از طریق یک دریافت کننده بی سیم (اکسس پوینت) دریافت نموده و سپس به NVR متصل نمایید و یا تصاویر دوربین مدار بسته بی سیم را به صورت مستقیم توسط NVR بیسیم دریافت و ضبط نمایید.

سیستم مدار بسته وای فای با توجه به نصب آسان و امکان جابجایی دوربین ها و همچنین عدم نیاز به کابل کشی همواره در بین مشتریان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

گام پنجم: تنظیمات نرم افزاری دوربین ها

پس از نصب و راه اندازی کامل و اتمام کابل کشی، تنظیمات نرم افزاری دوربین ها مانند: تنظیم زاویه دید دوربین ، تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین، تنظیمات ضبط دوربین ها بر روی NVR و … انجام میشود.

با توجه به اینکه یکی از فکتورهای اساسی سیستم دوربین مدار بسته مناسب، ارائه تصاویر با کیفیت مناسب در طول روز یا شب محسوب می شود، این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برخی از مهمترین تنظیمات نرم افزاری مورد نیاز در سامانه دوربین مدار بسته عبارتند از:

 • تخصیص IP به دوربین های تحت شبکه
 • تنظیم زاویه دید و جهت دید دوربین با توجه به نیاز
 • تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین برای ارائه تصویربرداری بهتر
 • تنظیمات پیشرفته مربوط به تکنولوژی های تصویر مانند WDR ، ۳D-DNR
 • تنظیمات مربوط به LED دید در شب دوربین جهت تصویر برداری بهینه تر در طول شب
 • تنظیمات و پیکر بندی سوئیچ های شبکه
 • تنظیم و اضافه کردن دوربین های مدار بسته بر روی سیستم ضبط تصاویر
 • نصب هارد دیسک درون NVR و تنظیمات نرم افزاری مربوط به آن
 • تنظیمات مربوط به انتقال تصویر دوربین ها بر روی تلفن همراه یا PC

در بخش های دیگر درباره نحوه نصب دوربین مدار بسته و همچنین راه اندازی نرم افزاری آن برای شما توضیح خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *