انواع دوربین های مدار بسته

با دوربین های مدار بسته آشنا هستید؟ آیا نکاتی که در خرید دوربین مدار بسته رعایت کنید را می دانید؟ آیا می دانید بهترین و مناسب ترین دوبین مدار بسته چه نوعی است؟ در این مطلب در سایت کلینیک آی تی قصد داریم تا پاسخ همه این سوالات را به شما بگوییم و راهنمایی کاملی از دوربین های مدار بسته را در اختیار شما را قرار می دهیم.

Closet circuit televisionواژه انگلیسی دوربین مدار بسته است که اختصارا cctv نامیده می شود. به دوربین هایی گفته می شود که در مکان خود ثابت هستند. در واقع تصور اکثر افراد این است که دوربین های مدار بسته فقط برای سیستم های مانیتورینگ و حفاظتی مورد استفاده قرار می گیرد اما باید این مورد را بگوییم که دوربین های ویدیو کنفرانس و فیلم برداری از دسته های دوربین های مدار بسته است.

تاریخچه دوربین مدار بسته:

دوربین مدار بسته در سال اول توسط شرکت زیمنس آلمان در سال 1942میلادی برای مشاهده پرتاب موشک استفاده شد و توسط مهندس آلمانی به نام والتر بروچ نصب شد. اما اولین رونمایی دوربین مدار بسته در مکان های عمومی در آمریکا در سال 1973 میلادی انجام شد که این دوربین مدار بسته در میدان تایمز نیویورک قرار گرفت و برای کاهش جرایم قرار گرفت اما نتیجه خوبی در پی نداشت. و در سال 1980 به طور گسترده دوربین های مدار بسته در سراسر آمریکا قرار گرفت و این نتیجه گرفته شد که برای کاهش جرایم، دوربین های مدار بسته روش بسیار خوب و کم هزینه ایی در مقابل نیرو های پلیس است. در دهه میلادی بین 1990تا 2000 استفاده از دوربین های مدار بسته گسترش پیدا کرد و از آمریکا به کشور های دیگر هم رسید.

کاربرد های دوربین های مدار بسته:

اصلی ترین کاربرد دوربین مدار بسته که همه افراد با آن آشنا هستند در سیستم های حفاظتی است و ایجاد و برقراری امنیت است اما کاربرد دوربین های مدار بسته فراتر است و شامل کاربرد هایی همچون: فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، نظامی، ارتباطات ویدیویی و تصویر برداری های نامحسوس.

از کاربرد های اصلی دوربین های مدار بسته در جلوگیری از ارتکاب جرم است و برای تامین امنیت ساختمان های مهم و مسکونی و اداری هم نقش به سزایی دارد و باعث می شود تا سرقت کاهش پیدا کند.

کاربرد دوربین مدار بسته در صنعت:

دوربین های مدار بسته در سنعت و کارخانجات هم از دوربین های مدار بسته استفاده می شود در محل ها و مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان بسیار خطرناک است مورد استفاده قرار می گیرد در کارخانجاتی به مانند کارخانه های شیمیایی و نیرگاه های هسته ایی.

کاربرد دوربین مدار بسته در کنترل ترافیک:

می توان این ادعا را داشت که در همه کشور های جهان امروزه از دوربین های مدار بسته برای کنترل ترافیک استفاده می شود. در واقع تحت نظارت قرار دادن تصادف ها و شناسایی جرایم رانندگی از کاربرد های کوچک دوربین مدار بسته در کنترل ترافیک است و از به روز ترین دست آورد های دوربین های مدار بسته، تشخیص اتومات پلاک خودرو ها است.

انواع دوربین های مدار بسته:

دوربین های آنالوگ

دوربین های تحت شبکه

دوربین های دو منظوره

 

دوربین های آنالوگ:

از نسل های اولیه و ابتدایی دوربین های مدار بسته، دوربین های آنالوگ هستند. این نوع از دوربین ها برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می شود. صدا و تصویر دوربین های آنالوگ توسط کابل دو رشته ایی جداگانه منتقل می شود. دوربین های آنالوگ به این اطر که قیمت پایین تری در مقایسه با دوربین های دیجیتال دارند در بازار ایران رایج تر هستند.

مزیت های دوربین های آنالوگ:

قیمت پایین-سادگی در نصب-رایج بودن در بازار ایران – متنوع بودن دوربین های آنالوگ

دوربین های تحت شبکه:

دوربین های آی پی تحت شبکه از نسل جدید دوربین های مدار بسته هستند. همان گونه ازنام این دوربین های دیجیتال مشخص است از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده ها و تصویر و صدا استفاده می شود درست برخلاف دوربین های آنالوگ. این نوع دوربین ها تحت بستر شبکه و آی پی کنترل می شوند.

مزیت های دوریین های تحت شبکه:

کیفیت بالا دیجیتال

استفاده بهینه از کابل های ارتباطی

امکان ارتباط بیسیم با امنیت بالا

امکان ارسال همزمان تصویر و صدا و برق در بستر شبکه

دوربین های دو منظوره:

این نوع از دوربین ها از نوع دوربین های آنالوگی هستند با این تفاوت که پورت خروجی شبکه نیز در این نوع دوربین ها قرار داده شده است. اما کیفیت این نوع دوربین ها آنالوگ است و امکان استفاده آن بصورت تحت شبکه یا آنالوگ وجود دارد.

تقسیم بندی از نظر شکل ظاهری و کاربرد:

دوربین های دام

دوربین های صنعتی

دوربین های مینیاتوری

دوربین های مادون قرمز

دوربین های اسپید دام

دوربین های دام:

دام به معنای گنبد است. اما ئوربین دام به این معناست که شکل ظاهری آن به صورت گنبدی است و عنوان دوربین ها به صورت سقفی است و از این دوربین ها برای نصب در سقف استفاده می شود در اشکال مختلف فانتزی و زیبایی وجود دارد.

دوربین های صنعتی:

درست است که این دوربین ها نام صنعتی دارند اما برخلاف نام آن ها، در بازار ایران این دوربین ها فقط مخصوص مصارف صنعتی استفاده نمی شود. در واقع نام اصلی این نوع از دوربین ها، دوربین های بادی است که به شکل مکعب مستطیل است و این قابلیت را دارند که لنز به صورت جداگانه نصب بشود و با توجه به این ویژگی که این نوع از دوربین ها دارند، بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که نیاز به فکوس و زوم نیاز باشد.

دوربین های مینیاتوری:

دوربین های مینیاتوری، دوربین های مدار بسته کوچکی هستند که در بازار بسیار متدوال و رایج است که در بازار وجود دارد. کاربرد این نوع از دوربین ها برای دوربین های مخفی است و در مکان هایی که نیاز باشد دوربین های نامحسوس قرار بگیرد.

دوربین های آی آر:

به دوربین های که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می شود دوربین های آی آر می گویند. که برای تشخیص تصاویر در تاریکی از این نوع از دوربین های مدار بسته استفاده می شود.

دوربین های اسپید دام چرخشی:

دوربین های چرخشی به تمام دوربین های مدار بسته ایی می گویند که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به وسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم می شود. از این نوع دوربین ها زمانی استفاده می شود که نیازاست تصاویر را به صورت همزمان مشاهده کنید.دوربین های اسپید دام به دلیل موتوری که در پشت دوربین ها قرار دارد از قیمت بیشتری برخوردار است.

تقسیم بندی از نظر قاب و پوشش:

دوربین های ضد آب قاب بزرگ

دوربین های مخفی

دوربین های قاب فانتزی

دوربین های ضد آب:

هر دوربین مدار بسته ایی که قاب آن ها به گونه ایی طراحی شده است که از نفوذ آب جلوگیری کند دوربین ضد آب نامیده می شود.حتی ممکن است که خود لنز هم ضد آب باشد اما در بیشترین مواق قاب دوربین ها ضد آب است. دوربین هایی که در بیرون و فضای بیرونی استفاده شوند باید قاب های ضد آب داشته باشند.

بیشتر دوربین های مدار بسته ایی که امروزه استفاده می شود امکاناتی از قبیل ضد آب بودن، دید در شب، قابلیت تشخیص پلاک خودرو و… را دارند .

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد خدمات دوربین مدار بسته روی لینک آن کلیک کنید.

Call Now Button Secured By miniOrange