انواع حافظه در دوربین مداربسته

انواع حافظه در دوربین مداربسته

در این مطلب از سایت کلینیک آی تی میخواهیم درمورد انواع حافظه در دوربین مداربسته توضیحاتی را برای شما کاربران گرامی ارائه دهیم. تا پایان با ما همراه باشید.

SSD چیست؟

حتما زمانی که قصد خرید رایانه داشته اید با واژه SSD که مخفف عبارت Solid State Drive برخورد کرده اید. اگر بخواهیم واژه SSD را به طور ساده تعریف کنیم باید بگوییم که SSD نوعی فلش مموری است و از آن برای انتقال اطلاعات استفاده می کنیم. البته SSD در مقایسه با فلش مموری اندازه متفاوتی دارد و هوشمندتر است. یکی از وجه تشابه این حافظه ها با فلش مموری را می توان نداشتن بخش های متحرک دانست.

برای ذخیره سازی اطلاعات روی SSDها از میکرو تراشه استفاده می شود. اما مکانزیم خواندن و نواشتن در دیسک های سخت با استفاده از یک بازوی مکانیکی و هد خواندن و نوشتن انجام می شود. به همین دلیل سرعت SSD بسیار بیشتر از دیسک سخت است. برای درک بهتر تفاوت این دو حافظه می توانیم عملکرد دیسک سخت را به پیدا کردن یک کتاب از کتابخانه ای با قفسه های پر از کتاب تشبیه کنیم.

اغلب SSDها از همان تکنولوژی NAND که فلشش مموری ها از آن استفاده می کنند بهره می گیرند. SSDها از نوع حافظه های غیر فرار هستند. برای آشنایی با حافظه های غیر فرار می توان گفت که این حافظه ها به گونه ای هستند. که در صورت خاموش کردن دیسک اطلاعات خود را فراموش نخواهند کرد. هر حافظه دائمی باید ویژگی غیر فرار بودن را داشته باشد.

زمانی که SSDها به بازار عرضه شدند. شایعه از بین رفتن اطلاعات آن ها بین زبان ها می چرخید. در آن زمان برخی از افراد اعتقاد داشتند که اطلاعات SSDها بعد از گذشت چند سال از دست می رود. البته تکنولوژی های امروزه اثبات کرده اند که این ادعا شایعه ای بیش نیست. تا زمانی که SSDها کار می کنند اطلاعات آن ها پا برجاست و خطری آن ها را تهدید نخواهد کرد.

در حافظه های SSD برای خواندن و نوشتن اطلاعات بجای بازوی مکانیکی از پردازنده هایی به نام کنترلر استفاده می کنند. سرعت SSD ارتباط مستقیمی با کنترلر دارد. زمانی که دستور فراخوانی، حذف کردن، کش کردن و ذخیره کردن به کنترلر ارسال می شود. کنترلر باید تصمیماتی بگیرد که این امر می تواند در سرعت دیسک تاثیر فراوانی داشته باشد.

البته هدف ما در این مقاله بررسی عملکرد های مهم کنترلر مانند: خواندن، نوشتن، تصحیح خطا، رمزگذاری و .. نیست. اما باید بدانید که یک حافظه SSD خوب، حافظه ای است که کنترلر خوبی داشته باشد. SandForce SATA 3.06GB/S یکی از کنترلرهای موجود در بازار است که سرعت بالایی دارد. این کنترلر می تواند تا ۵۵۰MB/s سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات را پشتیبانی کند.

ظاهر یک حافظه SSD با دیسک سخت تفاوت چندانی ندارد. این حافظه ها در سایز های 3.5 ، 2.5 ، 1.8 در دسترس میباشند. و می توان از آن ها به راحتی به جای دیسک سخت استفاده کرد. برای سایز های استاندارد حافظه SSD از کانکتور SATA استفاده می شود. برای SSDهای کوچکتر از کانکتور های کوچکتری به نام Mini Sata یا mSATA استفاده می شود. که روی شکاف مینی پی‌سی‌آی اکسپرس لپت تاپ نصب می شوند.

جایگزینی هارد دیسک های معمولی با هارد دیسک های SSD و استفاده از آن در تکنولوژی های مختلفی مانند: سیستم های نظارت تصویری باعث افزایش سطح کیفیت و افزایش زمان قابل محالضه ثبت تصویر در دوربین های مدار بسته شده است.

اطلاعات ارسال شده توسط دوربین های مدار بسته برای ذخیزه سازی و نمایش به طور مداوم توسط دستگاه های ضبط مدار بسته کدگذاری و پردازش می شوند.

معمولا هر دستگاه با هر الگوریتم و مدلی که دارد برای اینکه بتواند داده ها را پردازش و کدگذاری کند نیازمند حداکثر کارکرد قطعات پردازشی دستگاه می باشد. معمولا از هارد دیسک های internal برای ذخیره کردن اطلاعات استفاده می شود. این فرآیند باعث می شود تا بخش زیادی از ظرفیت CPU برای پیدا کردن اطلاعات و ذخیره کردن آن ها اشغال شود. همین مسئله باعث می وشود تا به استفاده از حافظه های SSD با سرعت و دور بالا نیاز داشته باشیم.

اگر هارد دیسک اینترنال معمولی دستگاه را با هارد دیسک SSD تعویض کنیم. از آنجا که هارد دیسک جدید سرعت بالاتری دارد، سایر قطعات پردازشی دستگاه دیگر لازم نیست که توان خود را صرف انجام اینکار کنند. سرعت دستگاه به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. به گونه ای که کاربران به راحتی متوجه آن خواهند شد.

از آنجا که ساز هارد دیسک های internal معمول که در دستگاه های ضبط مدار بسته استفاده می شوند با هارد دیسک های SSD مطابقت ندارند. و در این دستگاه ها محل قرار گرفات هارد دیسک برای هارد دیسک های internal طراحی شده است. اگر قصد استفاده از هارد دیسک SSD دارید باید از تبدیل مخصوص اینکار استفاده کنید. هارد دیسک های SSD از هاردهای معمولی کوچکتر هستند بنابراین شما نمی توانید این هارد دیسک ها را در محل هارد دیسک معمولی پیچ کنید. تبدیل این مشکل را حل می کند. هارد دیسک SSD ابتدا درون تبدیل فلزی پیچ می شود. و سپس تبدیل به محل قراری گیری هارد دیسک internal پیچ می شود.

HDD چیست؟

زمان زیادی از عرضه HDD که نام های دیگری همانند دیسک سخت یا هارد دیسک دارد می گذرد. آی بی ام در سال ۱۹۵۶ اولین دیسک سخت خود را عرضه کرد از اینرو قدمت هارد دیسک ها را می توان صد سال تخمین زد و چرخش صفحه ها ذخیره سازی در دیسک های سخت آی بی ام دیسک سخت خود را عرضه کرد. ذخیرهسازی و چرخش صفحه ها در دیسک های سخت به وسیله خواص مغناطیسی انجام می شود. برای انجام فرآیند خواندن و نوشتن روی دیسک سخت یک هد چرخنده روی صفحه ها قرار می گیرد. برای عملکرد بهتر دیسک سخت، صفحه ها باید بتوانند با سرعت بیشتری بچرخند.

دیسک های سخت اطلاعات زیادی را با هزینه کم برای شما ذخیره می کنند که این اتفاق یکی از مزایای مهم دیسک ها به شمار می رود. استفاده از دیسک هایی با حجم ۱ترابایت در لپ تاپ ها اتفاق چندان غیرعادی نیست. و این حجم همواره در حال افزایش است.

محاسبه هزینه استفاده از دیسک سخت به ازای هر گیگابایت کار دشواری است. چرا که تعداد کلاس ها و کیفیت دیسک های سخت بسیار زیاد است. اما هنوز هم میتوان مطمئن بود که استفاده از دیسک های سخت بسیار ارزانتر از حافظه های SSD با ظرفیت یکسان است. برای مثال هزینه دیسک های سخت با ظرفیت ۱ترابایت به نام WD Black معادل ۶۹ دلار است. اما قیمت دیسک های SSD مانند: Crucial M500 و یا Samsung 840EVO که ظرفیت های 960 گیابات و یک ترابایت دارند. چیزی در حدود 369 و 439 دلار است. که در واقع قیمت آن ها 5 برابر دیسک های سخت است.

ظاهر دیسک های سخت مشابه دیسک های اس‌اس‌دی است و تفاوت چندانی ندارند. دیسک های HDD مانند دیسک های SSD از کانکتور SATA استفاده می کنند. سایز دیسک سخت که در لپ تاپ استفاده می شود معمولا دو و نیم اینچ است. و در کامپیوترهای رومیزی نیز دیسک سه و نیم اینچی مورد استفاده قرار می گیرد. هر چه اندازه دیسک و سخت شما بزرگ تر باشد فضای ذخیره سازی نیز به دلیل افزایش حجم صفحه ها و سیلندر ها بیشتر میشود. برخی از دیسک های سخت رایانه های رومیزی گنجایش حدود 6 ترابایت اطلاعات را دارند.

SSDH

کاربرد دیسک های سخت و یا به طور کلی دیسک های حالت جامد بیشتر از دیسک های SSHD است. این دیسک ها بیشتر برای کاربران خانگی مناسب است. با استفاده از دیسک های SSHD میتوان داده ها و اطلاعات مورد نظر کاربران مانند: تصاویر و ویدیو ها در حجم بسیار زیادی ذخیره کرد. همچنین دیسک های SSHD برای دستری به فایل ها با تکرار و توالی زیاد بسیار مناسب است. یکی از اثرات استفاده از دیسک های هیربدی افزایش سرعت لود شدن کامپیوتر است.

اگر بخواهیم دیسک های SSHD را با دیسک های SSD مقایسه کنیم باید به قیمت پایین تر و سرعت پایین این دیسک ها اشاره کنیم. البته فضای ذخیره سازی که دیسک های SSHD در اختیار کاربر قرار می دهند بسیار بیشتر از SSDها است.

دیسک های SSHD برای کارکرد خود از تکنولوژی استفاده می کند که ترکیبی از SSD و HDD است. اطلاعاتی که همیشه مورد استفاده قرار میگیرند و دسترسی سریع به آن ها اهمیت زیای دارد در حافظه SSD موجود در دیسک های هیربدی ذخیره میشود. این فضای ذخیره سازی SSD ، 8 گیگابایت است که عملکرد بهینه سیستم عامل را تضمین می کند. البته در مدل های جدید این حافظه ها کاربر می تواند شخصا برای ذخیره کردن اطلاعات خود در مکان های مشخص تصمیم بگیرد.

کیس های جدید فضای زیادی برای قرار دادن چند عدد دیسک SSHD در اختیار کاربران قرار می دهند. مزایای دیسک های SSHD را می توان در سرعت زیاد، ظرفیت ذخیره سازی بالا، و بالا بردن سرعت راه اندازی سیستم دانست. همچنین معایب این دیسک ها شامل: سرعت پایین تر از SSD، اشغال فضای بیشتر، داشتن بخش های متحرک می شود.

کاربرد حافظه در دوربین مداربسته

قابلیت استفاده از چندین دستگاه گیرنده برای هر دوربین:
با استفاده از این حافظه ها دستگاه های گیرنده قادر خواهند بود سیگنال های ارسالی دوربین های مختلف را دریافت کنند و نمایش دهند.

ضبط تصاویر دوربین مداربسته:
این روز ها اکثر کابران ترجیح می دهند تا از دورین های مدار بسته ای استفاده کنند که نیازی به دستگاه ذخیره ساز نداشته باشد و بتواند به طور مستقل با استفاده از حافظه داخلی خود تصاویر را ضبط کند. این امر می تواند جایگزین خوبی برای روش های ثبت تصاویر معمولی و یا ذخیره سازی Raid باشد.

البته ضبط تصاویر در حافظه داخلی را نمی توان در دوربین های مدار بسته تحت شبکه پیدا کرد. و این قابلیت تنها در محصولات پرچمدار شرکت های سازنده دوربین های مدار بسته یافت می شود.

دو ویژگی در حافظه های ذخیره سازی:

 SDHC, SDXC-1:

تفاوت ویژه ای که این دو حافظه با یکدیگر دارند در میزان ذخیره سازی آن هاست. حداکثر حجم ذخیره سازی که حافظه SDHC پشتیبانی می کند. 32 گیگابایت است. اما حافظه های SDXC قابلیت ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالاتر از 32 گیگابایت نیز دارند. علاوه بر این خصوصیت، , ویژگی مهم دیگری که باید در هنگام خرید دوربین مدار بسته از آن اطلاعت داشته باشید حداقل میزان ذخیره سازی دوربین مدار بسته است.

شکل ظاهری:
حافظه هایی که در دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند معمولا در سه نوع: مینی، میکرو و معمولی هستند. دوربین های مداربسته معمو ًلا حافظه های مختلفی با اندازه ها و شکل های مختلف را پشتیبانی می کند. این که دوربین چه نوع حافظه ای با چه شکلی را پشتیبانی کند معمولا برای کاربران اهمیت زیادی ندارد اما ممکن است برای برخی از کاربران مهم باشد.

سایز کارت های SSD
یکی از موارد مهمی که میتواند در انتخاب حافظ آی اس اس دی مهم باشد سایز این حافظه ها است. حافظه SDHC بیشتر در دوربین های مدار بسته تحت شبکه مورد استفاده قرار میگیرد. البته دوربین های کمی هم هستند که از حافظه های نوع SDXC استفاده می کنند. این حافظه ها را می توان به دستگاه DVR 16 تشبیه کرد که کانال حافظه 500 گیگابات دارد. بیشترین مقدار حافظه ای که هر کاربر می تواند امروزه استفاده کند 512 گیگابات می باشد. البته این کارت حافظه ها هزینه های نوجومی دارند.

اگر از حافظه های SSD به عنوان جایگزین برای حافظه های مرکزی استفاده می کنید. حافظه هایی با حجم 16 تا 64 گیگابایت برای این منظور کافی خواهند بود. اما اگر قصد ذخیره سازی تصاویر به صورت 24 ساعته دارید باید از حافظه های SDXC استفاده کنید.

سازگاری VMS
علاوه بر پشتیبانی دوربین های مدار بسته از حافظه های SD مقوله دیگری که اهمیت دارد پشتیبانی از نرم افزار VMS است.

برای دسترسی به حافظه و اطلاعات بسیاری از دوربین های مدار بسته تنها باید از طریق سایت اقدام کرد. و این تنها راهی است که شرکت های سازنده این دوربین ها در نظر گرفته اند. در این صورت شما تنها می توانید جدا از اینکه آیا دوربین مداربسته از حافظه های SD پشتیبانی می نماید یا خیر، پشتیبانی نرم افزار VMS هم به همین میزان مهم است. بسیاری از شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته دسترسی به حافظه و اطلاعات را تنها از روی سایت میسر میکنند، در این صورت تنها کاری که می توانید به صورت فیزیکی کنید این است که کارت حافظه را از دوربین جدا و اطلاعات آن را بردارید.

در هنگام خرید دوربین مدار بسته باید به این نکته توجه کنید که دستگاه VMS قابلیت پشتیبانی از مدل هایی که مورد نظر شماست است را داشته باشد. بیشتر دستگاه های VMS توانایی ضبط تصاویر روی کارت های SD را ندارند. تعداد کمی از این یا دستگاه ها هستند که از حافظه SD پشتیبانی می کنند اما این دستگاه ها هم تنها از نسخه بروز و جدید کارت های و SD ترکیب RAID و کارت حافظه پشتیبانی می کنند.

در این حالت بصورت فیزیکی تنها می توانید کارت حافظه را از روی دوربین مداربسته جدا و اطلاعاتش را بردارید. مطمئن شوید که دستگاه VMS که می خواهید خریداری نمایید بتواند از مدل هایی که شما می خواهید پشتیبانی نماید. اغلب دستگاه های VMS از ضبط بر روی کارت های حافظه SD پشتیبانی نمی کنند.

نوع کارت حافظه SD

کارت های SD تنوع بسیار زیادی دارند. این کارت ها از مدل های ناشناخته گرفته تا مدل های حرفه ای معروف می باشند. آزمایش هایی که روی این کارت های حافظه انجام شده است نشان می دهد که نوع ارزان قیمت کارت های SD در هنگام استفاده ایرادات و مشکلات زیادی را نشان خواهد داد. حتی کارت های حافظه میان رده که بین کارت های ناشناخته و معروف قرار می گیرد هم همان مشکلات کارت های ارزان قیمت را دارد. اگر قصد خرید کارت حافظه دارید پشنهاد ما به شما استفاده از محصولات با کیفیت بازار که دارای گارانتی هستند مانند: SanDisk می باشد.

از توجه و همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم . امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر درمورد خدمات دوربین مدار بسته دارید، کافی است کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *